Persefona i demetra - zimski san, ciklusi u prirodi
Otkud tolika arogancija da mislim da mogu da promenim svet.
Spasavaš jednu dušu da bi vladao svetom.
Otkud tolika arogancija da mislim da mogu da promenim svet.
Spasavaš jednu dušu da bi vladao svetom.
Ove tri notice mi greškom ostadoše u zapisu od ponedeljka. One su samo natuknice za nešto o čemu sam hteo da pišem a nisam. Greškom ostadoše, a sada ih izbrisati ne mogu niti mogu da pišem što sam kanio. To je neka zaostavština budizma o nečinjenju, odricanju od sebe da se ne bi nanosilo zlo.
Čovek nastaje činjenjem dobra, a nečinjenjem zla. Tu sam već bliži da se složim sa samim sobom.
Ima ljudi koji su svesnim i javnim činjenjem dobra prkosili režimima sa takvom hrabrošću koju ne verujem da bih ikada mogao skupiti. Možda je neko od vas čuo za švedskog diplomatu Raula Valenberga koji je službovao u Mađarskoj za Hortija. On je spasio sto hiljada Jevreja između jula i decembra 1944, kada u Budimpeštu, u Mađarskoj u kojoj su sabijeni odasvud, stiže Adolf Ajhman da sprovede „konačno rešenje“ nakon smene Hortija i njegove internacije. Valenberg kao specijalni izaslanik i švedski diplomata izdaje „zaštitne pasoše“ i zakupljuje trideset i dva objekta u Budimpešti i u njima otvara objekte pod zaštitom švedske zastave i naziva ih "švedska biblioteka", "švedski institut". Samo u tim objektima, enklavama, spaseno je desetak hiljada Jevreja.
Šandor Ardai, njegov vozač, svedoči kako se Valenberg popeo na krov voza koji je kretao za Aušvic i kroz još nezakatančena vrata delio pasoše. „Ignorisao je naređenje Nemaca da siđe, onda su pripadnici mađarske nacističke Partije strelastog krsta počeli da pucaju ne bi li ga naterali da siđe. On je i to ignorisao i mirno nastavio da uručuje pasoše ispruženim rukama (dok je švedski konvoj čekao). Duboko sam uveren da ga nisu ubili samo zato što su bili impresionirani njegovom hrabrošću.“
U Budimpešti je ostao do kraja i dočekao Ruse. „Idem kod Malinovskog, kao gost ili kao zatvorenik“, poslednje su Valenbergove reči po sećanju nekih svedoka. Otada mu se gubi svaki trag. Marta 1945, mađarski radio pod kontrolom Sovjeta saopštio je da su Valenberg i njegov vozač ubijeni od strane nacista ,“Strelastog krsta“ i Gestapoa. Ali izgleda da je ipak skončao u moskovskoj Lubjanki.
Zamislite scenu: Nacisti ukrcavaju Jevreje u stočne vagone, a jedan čovek u gospodskoj, diplomatskoj, odori, ide po krovu voza i deli pasoše.
Ako ikad odete u Štokholm, obiđite njegov spomenik. Makar išli samo zbog njega. Zaslužio je.
= 0 =
Ne nije kraj. Ne mogu da odolim da ovde dodam sasvim svežu priču o Romeo i Juliji iz Saudijske Arabije i jednoj drugoj vrsti hrabrosti koju samo ljubav može da stvori.
Mlada Saudijka po imenu Huda zaljubi se u mladog Jemenca po imenu Arafat. Mladi Arafat zatraži od njenih roditelja da mu je dadu za ženu. Oni nisu pristali. Saudijci inače Jemence tretiraju kao manje vrednu sirotinju. Mnogo Jemenaca radi u Saudijskoj Arabiji ilegalno kojekakve slabo plaćene poslove i njeni roditelji su smatrali uvredom da svoju kćer udaju za tako nedostojnog mladića.
Huda ne prihvati odluku svojih roditelja i odluči da sa svojim dragim Arafatom ode u Jemen. Pošto ne bi mogla da putuje bez saglasnosti roditelja, Huda i Arafat pređu granicu ilegalno. Jemenske vlasti ih uhvate i zatvore zbog ilegalnog prelaska granice. Za njega se ustanovi da ima legalne papire i htedoše da ga puste ali nije hteo da izađe iz zatvora bez nje. Čitav slučaj nekako dođe do UNHCR (komeserijat UN za izbeglice) i njoj izdaju izbeglički status sa pravom boravka u Jemenu jer ima opravdanog razloga da se smatra da bi, po povratku u Saudijsku Arabiju, mogla biti kažnjena možda čak i smrću kamenovanjem.
Dobijanjem izbegličkog statusa Huda će moći da se uda za Arafata, ali su sada jemenske vlasti na muci. Saudijci traže njeno izručenje, a Jemencima nikako nije lako da se odupru snazi, moći, novcu i uticaju Velike saudijske braće. I dok se jemenski ministar unutrašnjih poslova preznojava ne zbnajući kako da postupa, priča o Hudi i Arafatu već je poprimila razmere legende i njih dvoje postaju junaci ljubavne priče koja postaje simbolom otpora Malih protiv Velikih.
Život zaista može poprimiti šekspirovske zaplete, a u stvari toliko je sve jednostavno.
Dvoje mladih se voli. I to je sve. Šta je vrednije više od toga.
Brankec,
danas u hotelu Park, od 10-18 sati je Workshop o EU fondovima za LPG CNG I LNG. Pozvan si kao moj gost (bez obzira na zub, šutiš, pa nitko ne vidi ;) hi hi hi).
Ako možeš dodji do 10 sati kada je kraj registracije...
Lp Josip
Нема коментара:
Постави коментар